Jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć po ciąży jest kluczowym pytaniem dla nowych mam, które dodały do swojego ciała do około pięćdziesięciu kilogramów. Zaleca się, że nowe mamy jeść co najmniej 1800 kalorii dziennie podczas karmienia piersią. Dzięki ćwiczeniom, nowe mamy mogą stracić nawet funt tygodniowo. Istnieje jednak wiele błędów, których nowe mamy powinny unikać. Próba szybkiego schudnięcia może spowodować wiele negatywnych konsekwencji.

Karmienie piersią

Proces karmienia piersią powoduje, że ciało matki przybiera na wadze. W tym czasie hormony stają się niezwykle aktywne. Za większość zmian w organizmie odpowiada hormon prolaktyna. W czasie ciąży wzrasta ona 10-20 razy, nakazując organizmowi produkcję mleka i wzmagając apetyt. Jeśli jesteś matką karmiącą, ważne jest, aby unikać cukru i skrobi oraz stosować zbilansowaną dietę, która zawiera chude białka i węglowodany złożone.

Choć karmienie piersią nie zmienia ilości tłuszczu w mleku, wpływa na jego rodzaj. Omega-3 i jednonienasycone kwasy tłuszczowe są ważne dla rozwoju mózgu Twojego dziecka. Mleko matki zawiera dziewięćdziesiąt procent wody, więc picie większej ilości wody nie zwiększy produkcji mleka. Podobnie, trzymanie się z dala od cukrowych i wysoko przetworzonych pokarmów zmniejszy stan zapalny i spowoduje nadmiar mleka w piersiach. Będziesz potrzebowała stałej dostawy wody, aby pozostać nawodnioną.

Jeśli chodzi o utratę wagi po karmieniu piersią, kobiety powinny dążyć do utraty jednego do dwóch funtów tygodniowo. Proces ten może trwać dłużej, jeśli matka karmi piersią dłużej niż sześć miesięcy. Może również trwać dłużej, jeśli kobieta była już wcześniej w ciąży, lub jeśli zyskała więcej niż trzydzieści do 35 funtów podczas ciąży. Jednak bezpiecznie jest dążyć do utraty wagi o półtora funta tygodniowo, ponieważ półtora funta tygodniowo nie jest szkodliwe dla zdrowia matki.

Karmienie piersią jest doskonałym sposobem na utratę nadwagi po ciąży. Karmienie piersią sprawi, że twój organizm zużyje zapasy tłuszczu na potrzeby odżywiania dziecka, co pozwoli ci szybciej wrócić do ciała sprzed ciąży. Jednak podczas karmienia piersią możesz być głodna, ważne jest, abyś spożywała zbilansowaną dietę składającą się z owoców i warzyw, a także dużo wody. I pamiętaj, aby utrzymać te przekąski do minimum.

Inna metoda, aby schudnąć po karmieniu piersią jest jeść mniejsze posiłki. Poza tym, możesz być głodna i mieć ochotę na przekąskę, ale upewnij się, że wybierzesz coś zdrowego, gdy jesteś głodna. Jeśli masz zachciankę na przekąskę, unikaj przynoszenia śmieciowego jedzenia z powrotem do domu. I nie zapomnij, aby powoli wrócić do ćwiczeń. Tak długo, jak pamiętasz, aby jeść odpowiednie jedzenie, karmienie piersią pomoże ci stracić wagę dziecka.

Dieta

Dieta, aby schudnąć po ciąży, zależy od wielu czynników. Wiele czynników, w tym ilość dodatkowych kilogramów, to jak długo karmisz piersią i twoja równowaga hormonalna, określi optymalne menu. Jeśli nie jesteś pewna, jakie pokarmy włączyć do swojego planu posiłków, rozważ rozmowę z dietetykiem lub pracownikiem służby zdrowia. Ponadto istnieje kilka pokarmów, których powinnaś unikać. Czytaj dalej, aby poznać kilka z nich.

Nie tracenie zbyt dużej wagi zbyt szybko po porodzie jest kluczowe, ponieważ może to przeciągnąć proces odzyskiwania i spowodować zmęczenie. Nowa mama potrzebuje całej energii, którą może dostać, aby opiekować się swoim noworodkiem, więc dieta zbyt wcześnie może faktycznie utrudnić jej powrót do zdrowia. Zdrowe podejście do utraty wagi po ciąży powinno rozpocząć się między drugim a trzecim miesiącem karmienia piersią, ponieważ ścisły deficyt kalorii może wpłynąć na jakość dostarczanego mleka. Aby uzyskać więcej wskazówek na temat tego, jak schudnąć po ciąży, zobacz nasz plan diety dla nowych mam.

Waga, którą zyskujesz w ciąży, prawdopodobnie będzie inaczej rozłożona po porodzie, więc dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od jedzenia prostych, zdrowych posiłków. Pamiętaj jednak, że waga może wrócić po porodzie w ciągu tygodni lub miesięcy, więc nie stawiaj sobie zbyt wysokiego celu, bo szybko się zniechęcisz. Daj sobie sześć do dziewięciu miesięcy na powrót do dawnej wagi i nie bądź niecierpliwa.

Przeciętna kobieta traci około 13 funtów po porodzie. Obejmuje to dziecko i łożysko, a także trochę płynu owodniowego. Będziesz tracić więcej wagi po porodzie, ponieważ twoje ciało pozbywa się dodatkowych płynów. Powrót do wagi sprzed ciąży może potrwać od sześciu miesięcy do roku, w zależności od Twojego indywidualnego metabolizmu. Bądź dla siebie łagodna i dumna ze swojego nowego, zdrowego stylu życia!

Po porodzie powinnaś dążyć do utraty połowy swojej wagi z okresu ciąży. To około 2400 kalorii dziennie, plus 500 kalorii na karmienie piersią. Oprócz tego możesz ćwiczyć, aby spalić dodatkowe kalorie. Jeśli ćwiczysz regularnie, możesz stracić około jednego funta tygodniowo. Jeśli karmisz piersią, szczególnie ważne jest, abyś pamiętała, że powinnaś jeść co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Włączenie do posiłków pokarmów bogatych w błonnik również pomoże.

Ćwiczenia

Nie jest tajemnicą, że ćwiczenia pomagają schudnąć po ciąży. Niezależnie od tego, czy chcesz uzyskać formę, czy opiekujesz się swoim noworodkiem, ćwiczenia są ważne. Chociaż powrót do formy po ciąży jest trudny, możesz zacząć wykonywać ćwiczenia, które są ukierunkowane na dane części ciała. Chloe Davidson, fizjoterapeutka poporodowa, dzieli się swoimi wskazówkami dotyczącymi uzyskania formy po ciąży. Wyjaśnia, dlaczego ważne jest, aby znaleźć czas na ćwiczenia, a także inne zdrowe zmiany w stylu życia.

Zdrowe ciało po ciąży to takie, które jest w formie i czuje się świetnie. Hormony w organizmie mogą spowolnić metabolizm i sprawić, że mama będzie miała ochotę na niezdrowe jedzenie. Choć kuszące jest zrobienie sobie przerwy od ćwiczeń po ciąży, najlepiej zacząć powoli. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na trening cardio czy siłowy, zacznij od jednego zestawu każdego ćwiczenia i stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń. Jeśli masz skomplikowany poród, odczekaj kilka tygodni, zanim spróbujesz jakichkolwiek forsownych ćwiczeń.

Po porodzie dobrze jest zacząć od łagodnych ćwiczeń, takich jak szybki spacer. Po porodzie mięśnie brzucha rozciągają się i są nieco bardziej wrażliwe na ćwiczenia niż podczas ciąży. Przekonasz się jednak, że ćwiczenia te są korzystne dla Twojego ciała, nastroju i poziomu stresu. Dodatkowo, regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha i ujędrniają Twoje ciało. Po urodzeniu dziecka będziesz mogła stopniowo budować bardziej intensywne treningi, aby spalić tłuszcz i utrzymać ciało w dobrej kondycji i zdrowiu.

Zdrowa dieta i ćwiczenia są ważne po ciąży. Regularne ćwiczenia aerobowe pomogą Ci spalić tłuszcz, jednocześnie poprawiając pracę serca. Nawet kilka minut spaceru każdego dnia poprawi twoje ogólne zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj, że będziesz potrzebować czasu na odzyskanie sił. Pracownik służby zdrowia może pomóc Ci określić, co jest dla Ciebie odpowiednie. Być może będziesz musiał odczekać od czterech do ośmiu tygodni przed rozpoczęciem poważnych treningów. Twój lekarz da Ci zielone światło, jeśli nie wykonujesz już żadnej poważnej aktywności fizycznej.